Gliwicka konferencja SpreadIT już za nami, więc przyszedł czas na krótkie podsumowanie.
Zaczynając od samej organizacji imprezy trzeba przyznać organizatorom, że niewiele zabrakło do perfekcji. Może tylko kawy w warnikach na przerwie kawowej i trochę więcej informacji na temat samej konferencji podczas jej promocji. Do reszty, zwłaszcza do ilości pizzy, którą zostali obdarowani chyba wszyscy studenci, nie można się przyczepić.
Byłem na kilku prezentacjach, o innych tylko słyszałem, jednak dwie napewno przykuły moją uwagę.
Scalable web apps: execution time vs development time – Piotr Pelczar
Po tej prezentacji spodziewałem się mniej niż dostałem. Prawdziwa wiedza w pigułce. Zaczynając od wprowadzenia do metod skalowania infrastruktury serwerowej, przez usługi AWS, kontrolowanie ich stanu Zabbixem (tutaj mała wzmianka o naszym blogu)… nie chcę tutaj popełnić spoilera, ponieważ prezentacja ma się znaleźć niedługo na slideshare. Mimo, że już ją widziałem to i tak czekam.
Bazy danych – 10 największych grzechów programistów – Damian Widera
Z powodu projektów w jakich miałem styczność z bazami MSSQL nie jestem do niego przekonany, jednak sam tytuł prezentacji przyciągnął moją uwagę, ponieważ wychodzę z założenia, że powtarzania jak unikać najprostszych błędów nigdy za mało. Sporo z nich pokryło się z moim doświadczeniem, ale zazwyczaj punkt widzenia był zupełnie inny – sortowanie, nie było do końca sortowaniem, klucze nie były do końca kluczami.
Po krótkim wprowadzeniu, czyli tak na prawdę wymienieniu naszych błędów rozpoczęła się część praktyczna – czyli odpalenie managera i prezentacja szybkości zapytań na żywo. To co było w tym na prawdę interesujące to pokazanie słuchaczom, że nie trzeba czytać miliona książek i przeglądać drugiego miliona stron w internecie, żeby wiedzieć jak dobrze pisać zapytania SQL – wystarczy je wnikliwie analizować.
Wprowadzenie do Xamarin - Piotr Karczmarz
Na początku wspomniałem, że spodobały mi się dwie prezentacje, a tu proszę – trzecia. Właściwie to część trzeciej, ponieważ pełny tytuł był dużo dłuższy, jednak jej ostatni fragment był najbardziej interesujący – Xamarin, jako język do cross-platformowego tworzenia aplikacji pomiędzy iOSem, Androidem i Windowsem. Jedynymi wspólnymi warstwami są kontrolery oraz widoki – wspaniałe! Właśnie tak to powinno działać.
Na samym końcu powinienem oczywiście napisać o jeszcze jednej prezentacji, ale to temat na osobny artykuł…
Pingback: SpreadIT » Konkurs dla blogerów()
Pingback: SpreadIT » The contest for bloggers()