#phpconpl 2013!

Za nami czwarta już edycja PHPCon Poland – na konferencję zespół XSolve przybył tłumnie, warto więc podsumować to wydarzenie krótkim komentarzem.

Zacznijmy od kwestii związanych z logistyką i koordynacją eventu. Biorąc pod uwagę lokalizację naszej siedziby, miejsce konferencji – Szczyrk – jest dla nas rozwiązaniem komfortowym (choć zdajemy sobie sprawę, że nie dla wszystkich jest to tak samo wygodne) i cieszy nas wiadomość, że w przyszłym roku spotykamy się w tym samym miejscu.

Ponad 400 osób z całej Polski (i kilku rodzynków z poza granic kraju) i wszelkich możliwych dziedzin software developmentu to ekipa przede wszystkim niezwykła, pomysłowa i tworząca wyjątkową atmosferę, ale też niewątpliwe trudna do ogarnięcia. Tym bardziej na pochwałę zasługuje rozwiązanie spraw organizacyjnych – umiejętnie opracowany harmonogram prelekcji, uporządkowane kwestie techniczne, ogólny brak chaosu, jak również zaplanowanie „czasu wolnego”. W kuluarach jak zwykle wesoło – ze słowami integracja i zabawa entuzjaści PHP są za pan brat, choć nie zabrakło także okazji do wymienienia się doświadczeniami, dobrymi praktykami oraz konstruktywnych sporów. Uczestnicy kreatywnie wykorzystali również zawartość pakietów konferencyjnych – z zestawu zasad SOLID powstały programistyczne scrabble (o ile trudniej układa się wyrazy, mając tak bardzo ograniczoną liczbę liter!). Dodamy, że nasze serca skradł ogromny parasol dodawany do gadżetów konferencyjnych – niemalże nie możemy się doczekać jego premiery w praktyce (jakkolwiek złowieszczo i deszczowo to brzmi).

Przejdźmy jednak do konkretów, czyli warstwy merytorycznej konferencji. W tym miejscu chcielibyśmy przywołać kilka prezentacji, które zwróciły naszą szczególną uwagę.

Cztery najciekawsze prelekcje wg XS to (kolejność przypadkowa):

Praktyczne Code Reviews – Sebastian Marek

Code review, SOLID, github workflow, TDD, BDD itp. to tematy z gatunku tych kłopoltiwych – wszyscy o nich słyszeli, niektórzy czasem nawet stosują – bardzo trudno więc zainteresować i zyskać uwagę słuchaczy, a tym bardziej zaskoczyć lub przedstawić coś zupełnie nowego. A jednak – to możliwe. Tak samo, jak najprostsze rozwiązania zwykle okazują się najlepsze, tak najprostsze tezy trafiają w sedno najszybciej. Sebastian zaczął od spostrzeżenia, że nie robimy code review, bo się boimy, bo uważamy je za niepotrzebne, bo i tak nic nie wniesie do kodu, i tak nic nie zmieni, bo szef kazał, bo spieszymy się z projektem…A przecież najważniejsza jest jakość! Eee tam – tak naprawdę najbardziej podobały mi się Angry Birds!

Piotr Pasich

Dependency Injection w PHP – Kacper Gunia

Prezentacje Kacpra zaskakują. Oceniając po tytule, gdyby była taka możliwość, wybrałbym inną ścieżkę – przecież stale pracuję z dependency injection i na ten temat wiem naprawdę dużo, więc z pewnością niczego nowego się nie dowiem. Ale tak samo myślałem podczas jego poprzednich wystąpień i zawsze wychodziłem uzbrojony w nową dawkę wiedzy – więc postanowiłem zaryzykować. I nie zawiodłem się – również i tym razem Kacper zaskoczył niestandardowym podejściem do tematu, przechodząc od elementarnych zasad, ideologii i samego wzorca przez wypunktowanie przykładowych bibliotek, wybranie i szczegółowe omówienie jednej z nich (w tym wypadku Symfony2 DI). Wielopoziomowa wiedza w pigułce z elementami SOLID – polecam!

Piotr Pasich

Moving Away from Legacy code with BDD – Konstantin Kudryashov

Ten temat był dla mnie szczególnie interesujący, ponieważ testy behawioralne zawsze stanowią pierwszy etap wychodzenia ze spaghetti code. Bez testów to po prostu nie może się udać. Jednak nie narzędzia do testowania były tematem przewodnim, jak można się było spodziewać, ale proces myślowy związany z tworzeniem testów. I to uważam za największy plus prelekcji – Konstantin opowiedział o tym, na czym szczególnie należy się skupić podczas pisania testów, jakie funkcjonalności najczęściej wymagają pokrycia testami oraz jakie są newralgiczne miejsca i momenty testowania.

Piotr Pasich

BigData w PHP

Najgorętsza tematyka ostatnimi czasy została świetnie opisana przez Mariusza Gila – w płynny sposób przedstawił wiele ciekawych narzędzi, które wyglądają strasznie z daleka, ale po bliższym poznaniu okazuje się, że są szalenie praktyczne i dostępne. Mariusz, jak zwykle z resztą, uraczył nas bardzo ładnymi slajdami i sporą dawką wiedzy i doświadczenia.

Wojciech Sznapka

XSolve

Swoje trzy grosze do merytorycznej warstwy konferencji musiał dorzucić również i XSolve – po jednym na każdą prezentację:

Testy automatyczne – fakty i mity – Wojciech Sznapka

 

Sprytne środowiska developerskie – Wojciech Sznapka

 

Allowed memory size of X bytes exhausted – Piotr Pasich

Podsumowując, zdaniem XSolversów tegoroczna edycja konferencji to strzał w dziesiątkę. Organizatorzy, prelegenci i publiczność stanęli na wysokości zadania i to daje nam pewność, że nie zabraknie nas na PHPCon w przyszłym roku i co więcej –  będziemy polecać udział w konferencji każdemu napotkanemu freakowi PHP!

[FM_form id="1"]